Promenite jezik sadržaja

Upozorenje visokoškolskim ustanovama na moguće posledice

Foto: sajt https://www.nat.rs/

NAT zabrinut zbog obustave nastave: upozorenje visokoškolskim ustanovama na moguće posledice

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) izrazilo je ozbiljnu zabrinutost povodom višemesečne obustave nastave na brojnim visokoškolskim ustanovama u Srbiji, izazvane studentskim blokadama koje traju još od novembra prošle godine.

Kako se navodi u zvaničnom saopštenju ovog tela, Zakonom o visokom obrazovanju (član 96) jasno je propisano da svaka visokoškolska ustanova ima zakonsku obavezu da organizuje i izvodi nastavu tokom cele školske godine. Nastava, uključujući predavanja i vežbe, predstavlja ključni i obavezni deo svakog studijskog programa. Njeno neizvođenje, upozorava NAT, može dovesti do pokretanja vanredne spoljašnje provere kvaliteta, a u krajnjem slučaju i do oduzimanja akreditacije kako samoj ustanovi, tako i njenim studijskim programima.

U tom smislu, NAT apeluje na rukovodstva visokoškolskih ustanova da hitno preduzmu mere u cilju normalizacije nastavnog procesa i očuvanja kvaliteta obrazovanja. „Odstupanja od zakona i propisa neće biti tolerisana“, poručuju iz NAT-a.

Ipak, ovo telo naglašava da u potpunosti poštuje pravo studenata da izraze svoje stavove i učestvuju u demokratskim procesima. Međutim, ukazuje se da izražavanje nezadovoljstva ne sme narušavati prava drugih studenata na obrazovanje, niti osnovne funkcije obrazovnog sistema.

Foto: Stockcake.com

NAT podseća da kao jedino ovlašćeno telo za akreditaciju u visokom obrazovanju u Srbiji ima jasnu zakonsku obavezu ne samo da akredituje ustanove i programe, već i da kontinuirano nadgleda i unapređuje kvalitet nastave tokom čitavog akreditacionog ciklusa.

Rad ovog tela ne prate samo domaće institucije, već i međunarodne asocijacije poput Evropske asocijacije za obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA) i Evropskog registra za obezbeđenje kvaliteta (EQAR). Članstvo u tim telima, kako navode iz NAT-a, obavezuje na primenu najviših međunarodnih standarda (ESG standarda), što podrazumeva i preduzimanje zakonskih mera u slučaju ozbiljnih odstupanja.

„U najkraćem roku, NAT će bez odlaganja preduzeti sve mere iz svoje nadležnosti kako bi zaštitio kvalitet obrazovanja, prava studenata i kredibilitet celog sistema“, navodi se u saopštenju.

Na kraju, NAT ističe da je dijalog jedini održivi put ka rešavanju problema, ali da se ne sme koristiti kao izgovor za paralizu obrazovnog sistema. Studenti, poručuju iz NAT-a, imaju pravo da protestuju, ali i obavezu da pohađaju nastavu. Ustanove, s druge strane, imaju zakonsku i moralnu dužnost da obezbede kontinuitet obrazovnog procesa.

IZVOR:www.nat.rs

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu sajta rkp.rs.

Tagovi