Solemnizacija – uloga javnobeležničke potvrde u pravnim poslovima

Foto: Stockcake.com

Solemnizacija, odnosno javnobeležnička potvrda isprava, ključna je za validnost pravnih poslova koji se odnose na prenos prava svojine na nepokretnostima. Na osnovu Zakona o javnom beležništvu i Javnobeležničkog Poslovnika, ovaj postupak osigurava pravnu sigurnost i verodostojnost dokumenata.

Kada se registru dostavlja dokument koji predstavlja osnov za prenos prava svojine na nepokretnosti (osnivački akt, ugovor o statusnoj promeni/plan podele, ugovor o pristupanju člana i povećanju kapitala, odluka o povećanju nenovčanog kapitala) ovaj dokument mora biti u formi javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave.

Vrste javnobeležničkih isprava

Članom 6. Zakon o javnom beležništvu („Sl. glasnik RS“, br. 31/2011, izmene i dopune… 106/2015)  regulisane su vrste javnobeležničkih isprava.

Zakonom je propisano da javnobeležničke isprave su isprave o pravnim poslovima i izjavama koje su sastavili javni beležnici (javnobeležnički zapisi), nejavne isprave koje su potvrdili javni beležnici (javnobeležnička solemnizacija).

Obavezne klauzule za solemnizaciju

Članom 93. ovog Zakona, regulisano je da javni beležnik potvrđuje (solemnizuje) privatnu ispravu kada je to zakonom određeno.U obliku javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave zaključuju se naročito:
1) ugovor o prometu nepokretnosti;
2) ugovor o hipoteci i založna izjava ako ne sadrže izričitu izjavu obvezanog lica da se na osnovu ugovora o hipoteci, odnosno založne izjave, može, radi ostvarenja dugovane činidbe, po dospelosti obaveze neposredno sprovesti prinudno izvršenje;
3) ugovor kojim se zasnivaju stvarne i lične službenosti.

Znači, članom 93a. ovog Zakona, nedvosmisleno je regulisano da potvrđivanje isprave vrši se stavljanjem klauzule o potvrđivanju (solemnizaciona klauzula) koja je uslov za punovažnost pravnog posla.

Foto: Stockcake.com

Proces solemnizacije prema Zakonu i Poslovniku

Solemnizacionom klauzulom javni beležnik potvrđuje da je:
1.  strankama u njegovom prisustvu pročitana isprava,
2. da su stranke izjavile da ta isprava u svemu i potpuno odgovara njihovoj volji
3. da su je stranke svojeručno potpisale.

Ovaj institut je takođe detaljnije predviđen i u JAVNOBELEŽNIČKOM  POSLOVNIKU („Sl. glasnik RS“, br. 62/2016, ….59/2022) gde je propisano članom 24. Javnobeležničkog Poslovnika, da posle oznake javnobeležničkog spisa i broja stranice, na sredini reda ispisuje se velikim slovima vrsta javnobeležničke isprave „KLAUZULA O POTVRĐIVANJU ISPRAVE“ (SOLEMNIZACIONA KLAUZULA).

IZVOR: Zakon o javnom beležništvu, Javnobeležnički  poslovnik

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu sajta rkp.rs.