Stroge kontrole i zabrana kretanja životinja na ugroženim farmama
Uprava Republike Slovenije za sigurnost hrane, veterinu i zaštitu bilja (UVHVVR) preduzela je hitne mere nakon što je u Mađarskoj potvrđeno izbijanje slinavke i šapa (SIP). Na svim farmama u Sloveniji koje su u poslednjih mesec dana primile stoku iz Mađarske izvršeni su inspekcijski pregledi, a naložena je i zabrana kretanja životinja do isteka perioda inkubacije bolesti, koji traje 14 dana.
Efikasna reakcija i preventivne mere
Odmah po dobijanju informacija o pojavi bolesti, UVHVVR je putem TRACES sistema identifikovao sve farme u Sloveniji koje su primile potencijalno rizične životinje. Na tim lokacijama sproveden je klinički pregled stoke, a do sada nisu otkriveni simptomi bolesti. Ipak, inspekcija je preventivno uvela mere ograničenja kretanja kako bi se minimizovao rizik od širenja infekcije.
Mađarske vlasti su već 6. marta 2025. godine preduzele radikalne korake – uspostavljene su zabranjene zone, obustavljen je transport životinja i proizvoda iz pogođenih područja, a zaražena stoka je eutanazirana. Laboratorijski testovi potvrdili su prisustvo serotipa O virusa SIP, koji nije povezan sa ranijom epidemijom u Nemačkoj. Uzorci su prosleđeni Evropskoj referentnoj laboratoriji radi dodatnih analiza.

Apel poljoprivrednicima: Biobezbednost na prvom mestu
UVHVVR apeluje na sve vlasnike stoke da strogo primenjuju preventivne mere biobezbednosti, koje uključuju:
- Upotrebu zaštitne odeće u štalama
- Karantin za novo pridošle životinje
- Redovno čišćenje i dezinfekciju prevoznih sredstava
- Sprečavanje pristupa stajama od strane neovlašćenih osoba
Pravovremena reakcija i odgovorno ponašanje ključni su za sprečavanje širenja bolesti i zaštitu domaće proizvodnje. Svi stočari koji primete simptome SIP-a kod svojih životinja dužni su da odmah obaveste nadležne veterinarske službe.
Slinavka i šap – opasnost za stočarstvo i trgovinu
Slinavka i šap (FMD) je izuzetno zarazna virusna bolest koja pogađa goveda, bivole, svinje, ovce i koze. Kao prekogranična bolest, ima ozbiljne ekonomske posledice i može značajno uticati na međunarodnu trgovinu životinjama i životinjskim proizvodima. Pravovremena dijagnostika, stroge kontrole i visok nivo biobezbednosti ključni su za sprečavanje katastrofalnih posledica po stočarstvo.
IZVOR: www.gov.si