Uprkos zakonskoj zabrani prodaje alkohola maloletnim licima, praksa u Srbiji pokazuje zabrinjavajuće slabosti u sprovođenju ovog propisa. Sve veći broj maloletnika konzumira alkohol pre navršenih 16 godina, što otvara važno pitanje – zašto tako mali broj trgovaca i ugostitelja poštuje zakonske propise i kako to utiče na društvo?
Zakonski okvir – Zakon o javnom redu i miru i Zakon o zaštiti potrošača
Prema Zakonu o javnom redu i miru , prodaja alkohola licima mlađim od 16 godina je zabranjena, a prekršaji nose kazne u rasponu od 20.000 do 100.000 dinara za pojedince, dok su kazne za pravna lica mnogo veće, od 200.000 do 500.000 dinara. Zakon o zaštiti potrošača još jasnije naglašava zabranu prodaje, usluživanja i poklanjanja alkoholnih pića licima mlađim od 18 godina.
Međutim, u praksi je ovo slabo sprovedeno. Maloletnik može bez većih problema kupiti alkohol u prodavnicama, kioscima ili ugostiteljskim objektima, gde trgovci retko traže identifikaciju. Ova loša praksa je posledica nedostatka efikasne inspekcijske kontrole i komplikovanih procedura, koje inspektorima otežavaju prikupljanje dokaza i vođenje prekršajnih postupaka.
Energetska pića – Zakonodavni vakum
Pored alkohola, maloletnici često konzumiraju i energetska pića, koja su dostupna bez ikakvih ograničenja. Kombinacija alkohola i energetskih pića može imati ozbiljne zdravstvene posledice, a u nedostatku zakona koji regulišu ovu oblast, prodaja energetskih pića maloletnicima prolazi bez ikakvog nadzora.
Posledice za mlade – Zdravstveni i socijalni problemi
Rano izlaganje alkoholu i njegovoj kombinaciji sa energetskim pićima može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući oštećenje jetre, srčane probleme, pa čak i rani razvoj zavisnosti. Mnogi maloletnici konzumiraju takve „koktele“ kako bi pojačali osećaj opijenosti, što često rezultira agresivnim ponašanjem, socijalnim problemima, pa čak i smrtnim ishodima.
Preporuke za poboljšanje sprovođenja zabrane prodaje alkohola maloletnicima
1. Pooštravanje kazni i sankcija
Trenutne kazne nisu dovoljne da odvrate trgovce i ugostitelje od prodaje alkohola maloletnicima. Potrebno je povećati iznose kazni za pravna i fizička lica, kao i preduzetnike koji krše zakon. Striktnija primena ovih kazni motivisala bi prodavce da strožije kontrolišu kome prodaju alkohol.
2. Intenziviranje inspekcijskog nadzora
Redovni i češći inspekcijski pregledi su ključni za obezbeđivanje pridržavanja zakona. Takođe, uvođenje „test kupaca“, mladih osoba koje rade sa inspektorima kako bi proverili da li im se alkohol prodaje bez identifikacije, moglo bi biti efikasan metod za identifikaciju prekršilaca.
3. Edukacija i podizanje svesti među trgovcima i ugostiteljima
Organizovanje edukativnih kampanja o društvenoj i zdravstvenoj šteti koju uzrokuje prodaja alkohola maloletnicima. Trgovci bi mogli biti motivisani da postanu svesni da prodaja alkohola nije samo pravno pitanje, već i moralna odgovornost prema mladima i društvu.
4. Novi zakon o zabrani prodaje energetskih pića maloletnicima
Potrebno je doneti novi zakon koji reguliše prodaju energetskih pića maloletnicima, s obzirom na njihovu učestalu konzumaciju i rizike koji dolaze u kombinaciji sa alkoholom. Regulacija ove oblasti smanjila bi opasnost od zloupotrebe ovih pića.
5. Uvođenje javnih registara prekršilaca
Kako bi se povećala odgovornost i transparentnost, moglo bi se razmotriti uvođenje javnog registra za ugostitelje i trgovce koji su prekršili zakon. Ova praksa bi povećala svest kod potrošača i pomogla u odvraćanju potencijalnih prekršilaca.
6. Povećanje odgovornosti inspekcija
Inspekcije bi trebalo osnažiti boljom opremom i većim ovlašćenjima kako bi mogli lakše prikupljati dokaze i procesuirati slučajeve. Takođe, trebalo bi ubrzati postupak dobijanja roditeljskih odobrenja za ispitivanje maloletnika, kako bi se olakšalo vođenje postupaka.
Ove preporuke ciljaju na pooštravanje kazni, jačanje nadzora, edukaciju i kreiranje novih zakonskih okvira, čime bi se značajno poboljšala primena zakona i smanjila prodaja alkohola maloletnicima u Srbiji, i smanjile posledice koje rano konzumiranje alkohola ostavlja na mladu populaciju Srbije.