Promenite jezik sadržaja

Prava proizvođača fonograma (snimljen zvučni zapis): Ko plaća i koliko traje obaveza?

Foto: Stockcake.com

Fonogramska prava su prava proizvođača fonograma na njihovim snimcima zvuka. Ova prava omogućavaju proizvođačima da kontrolišu korišćenje njihovih fonograma, kao i da ostvaruju naknadu za njihovo korišćenje. Fonogramska prava su deo srodnih prava u oblasti intelektualne svojine i često se odnose na prava koja se ostvaruju u vezi s javnim izvođenjem, radiodifuzijom, kopiranjem i distribucijom snimaka.

 

Foto: Stockcake.com

Ključni aspekti fonogramskih prava:

  1. Pravo na reprodukciju: Pravo da se fonogram reprodukuje u bilo kom obliku.
  2. Pravo na distribuciju: Pravo da se originalni fonogram ili njegov primerak stavi u promet.
  3. Pravo na emitovanje: Pravo na javno izvođenje ili emitovanje fonograma putem radija, televizije ili drugih medija.
  4. Pravo na naknadu: Pravo na pravičnu naknadu za svako korišćenje fonograma, naročito za javno emitovanje.

 

Foto: Stockcake.com

Regulativa u Srbiji:

Fonogramska prava u Srbiji uređena su Zakonom o autorskom i srodnim pravima (ZASP). Konkretno, ova prava su regulisana u delu zakona koji se bavi srodnim pravima.

Relevantni članovi:

  • Član 137: Definiše prava proizvođača fonograma.
  • Član 138: Određuje pravo proizvođača fonograma na naknadu za javno emitovanje i druge oblike javnog korišćenja.

 

Foto: Stockcake.com
  • Član 147: Trajanje prava
  1. Imovinska prava interpretatora traju 50 godina od dana nastanka interpretacije.
    • Ako je interpretacija snimljena i zakonito izdata ili objavljena tokom tog roka na drugi način različit od fonograma, pravo traje 50 godina od dana prvog izdavanja ili objavljivanja, zavisno od toga koji je datum raniji.
    • Moralna prava interpretatora traju i po prestanku trajanja njegovih imovinskih prava.
  2. Ako je u roku od 50 godina od dana nastanka interpretacije ta interpretacija snimljena na fonogram koji je zakonito izdat ili objavljen, pravo interpretatora traje 70 godina od dana prvog zakonitog izdavanja ili objavljivanja fonograma, zavisno od toga koji je datum raniji.
  3. Pravo proizvođača fonograma traje 50 godina od dana nastanka fonograma, ako u tom roku fonogram nije zakonito izdat ili objavljen.
    • Ako je fonogram zakonito izdat ili objavljen tokom tog roka, pravo prestaje 70 godina od dana prvog zakonitog izdavanja ili objavljivanja, zavisno od toga koji datum je raniji.
  4. Pravo proizvođača videograma traje 50 godina od dana nastanka videograma, ako u tom roku videogram nije zakonito izdat ili objavljen.
    • Ako je videogram zakonito izdat ili objavljen tokom tog roka, pravo prestaje 50 godina od dana izdavanja ili objavljivanja, zavisno od toga koji datum je raniji.
  5. Pravo proizvođača emisije traje 50 godina od dana prvog emitovanja zaštićene emisije.
  6. Pravo proizvođača baze podataka traje 15 godina od dana nastanka baze podataka.
    • Ako je baza podataka učinjena dostupnom javnosti na bilo koji način tokom tog roka, pravo traje 15 godina od tog dana.
    • Svaka suštinska, kvalitativna ili kvantitativna izmena sadržaja baze podataka, uključujući svaku suštinsku izmenu koja je nastala kao posledica stalnih dodavanja, brisanja ili izmena i dovela do toga da baza podataka može da se smatra za suštinski novo ulaganje, čini da takva baza podataka ima svoj sopstveni rok trajanja.
  7. Pravo prvog izdavača slobodnog dela traje 25 godina od dana prvog izdavanja ili prvog saopštavanja javnosti na drugi način.
  8. Pravo izdavača štampanih izdanja na posebnu naknadu traje 50 godina od zakonitog izdavanja dela.
  9. Rokovi za potrebe utvrđivanja datuma prestanka imovinskih prava nosilaca srodnih prava računaju se od 1. januara godine koja neposredno sledi za godinom u kojoj se desio događaj koji je relevantan za početak roka.
  10. Rokovi trajanja prava proizvođača fonograma iz stava 3. ovog člana ne primenjuju se ako su nastupile okolnosti iz člana 122a stav 3.

 

Foto: Stockcake.com

Međunarodni okvir:

Fonogramska prava su takođe obuhvaćena međunarodnim sporazumima kao što su:

  • Rimska konvencija iz 1961. godine,
  • Sporazum o trgovinskim aspektima prava intelektualne svojine (TRIPS),
  • WIPO Performances and Phonograms Treaty (WPPT) iz 1996.

 

IZVOR: Zakonom o autorskom i srodnim pravima

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu sajta rkp.rs.