Posredovanje kao rešenje za prekid postupka izvršenja

Foto: Stockcake.com

U poslednje vreme, posredovanje se pokazalo kao efikasan alat za rešavanje sporova i prekid postupaka izvršenja u Srbiji. Umesto dugotrajnih sudskih procesa, stranke se sve više okreću ovom obliku alternativnog rešavanja sporova.

Slučaj 1: Dogovor o otplati duga

Jedan od primera uspešnog posredovanja uključuje slučaj pokrenutog postupka izvršenja zbog neizmirenog duga. Dužnik se odlučio za posredovanje kako bi postigao dogovor s poveriocem. Tokom posredničkog sastanka, stranke su razmotrile mogućnosti otplate duga u ratama umesto punog iznosa. Poverilac je, shvatajući da bi delimična isplata bila bolja od nikakve, pristao na plan otplate. Ovaj dogovor omogućio je prekid postupka izvršenja, što je obostrano zadovoljavajuće rešenje.

Slučaj 2: Razjašnjenje nesporazuma

U drugom slučaju, osoba koja je pokrenula postupak izvršenja saznala je da je dug osporavan. Tokom posredovanja, dužnik je priznao deo dugovanja, ali se nije slagao s celokupnim iznosom. Nakon intenzivnih pregovora, stranke su postigle kompromis, dogovorivši se o smanjenju duga i rokovima plaćanja. Ovaj sporazum je omogućio poveriocu da povuče zahtev za izvršenje, a sud je obavešten o prekidu postupka.

Zaključak

Posredovanje ne samo da pomaže u smanjenju opterećenja sudova, već pruža strankama priliku da dođu do obostrano korisnih rešenja. Ova praksa može značajno doprineti bržem i efikasnijem rešavanju sporova, čime se štede vreme i resursi svih strana uključenih u postupke izvršenja.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu sajta rkp.rs.