Poslodavac je dužan da obezbedi obuku zaposlenih kako bi im omogućio bezbedan i zdrav rad, i to u nekoliko ključnih situacija: prilikom zasnivanja radnog odnosa, premeštaja na nove poslove, uvođenja novih tehnologija, ili promena radnog procesa. Ova obuka mora biti obavljena u radnom vremenu, a troškovi obuke snosi poslodavac.
Obuka treba da bude prilagođena specifičnostima svakog radnog mesta i uključuje teorijski i praktični deo. Program obuke mora sadržavati informacije o pravima i obavezama zaposlenih, kao i o potencijalnim opasnostima i merama zaštite na radnom mestu. Takođe, zaposlenima se redovno mora obavljati periodična obuka, naročito onima koji rade na radnim mestima sa povećanim rizikom.
Poslodavac je odgovoran i za obuku predstavnika zaposlenih, kao i za organizovanje dodatnih obuka u slučaju ozbiljnih povreda ili kada radni proces zahteva dodatne mere zaštite.
Za zaposlene koji su posebno ugroženi, kao što su trudnice, porodilje, osobe sa invaliditetom ili zaposleni koji su pretrpeli profesionalnu bolest, poslodavac mora osigurati dodatnu obuku i informacije o rizicima na radnom mestu i merama zaštite.
Poslodavci su takođe obavezni da obezbede odgovarajuće obeležavanje i signalizaciju na radnim mestima kako bi zaposlenima jasno označili rizike, pravce kretanja, i mesta na kojima je dozvoljeno zadržavanje.

Član 38 – Praćenje i evaluacija obuke
Poslodavac je takođe obavezan da redovno prati efikasnost obuke zaposlenih za bezbedan i zdrav rad. To uključuje evaluaciju kako teorijske, tako i praktične obučenosti zaposlenih na radnim mestima. U slučaju da se tokom praćenja obuke utvrdi da zaposleni nisu u dovoljnoj meri upoznati sa rizicima ili merama zaštite, poslodavac mora organizovati dodatne obuke i usmeravanja. Takođe, ako se uoče promene u radnim procesima ili novim tehnologijama koje mogu uticati na sigurnost, obuka mora biti ažurirana kako bi se zaposlenima obezbedila adekvatna zaštita.
IZVOR: Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu