Vozači u Nemačkoj koji ne poštuju pravila parkiranja mogu se suočiti ne samo sa novčanim kaznama, već u slučaju učestalih prekršaja i sa ozbiljnijim posledicama.
Prema nemačkim propisima, vozilo mora biti parkirano tako da zauzima što manje prostora. Parkiranje preko dva mesta ili nepropisno zauzimanje parking površine kažnjava se novčanom kaznom.
Posebna pažnja posvećuje se i korišćenju parking sata na mestima gde je on obavezan. Neodgovarajući ili nepropisan parking sat može doneti kaznu do 30 evra.
Najstroža mera odnosi se na vozače koji često krše saobraćajne propise. U slučaju ponovljenih prekršaja, nadležni organi mogu vozača uputiti na medicinsko-psihološku procenu (MPU). Ukoliko ne prođe ovaj postupak, može ostati bez vozačke dozvole.

Zabranjeno je parkiranje na trotoarima, biciklističkim stazama, prilazima za vatrogasce, kao i na mestima rezervisanim za osobe sa invaliditetom bez odgovarajuće dozvole.
U takvim slučajevima vozilo može biti i uklonjeno pauk službom o trošku vlasnika.
Nemačke vlasti poslednjih godina pojačano kontrolišu i napuštena ili neregistrovana vozila ostavljena na javnim površinama, za koja vlasnici mogu snositi značajne troškove uklanjanja i skladištenja.
IZVOR: Fenix-magazin/IK
