Promenite jezik sadržaja

Moja životinja, moja odgovornost“: Pravna i etička dimenzija kupovine kućnog ljubimca

Foto: Stockcake.com

U vremenu kada su klik i kartica dovoljni za sve – od odeće do automobila – mnogi građani se odlučuju i za onlajn kupovinu kućnih ljubimaca. Međutim, odluka o nabavci psa ili mačke nikako ne sme biti prepuštena brzopletosti i emocijama. Kupovina životinje nije samo pitanje stila života, već i pitanje ozbiljne pravne i moralne odgovornosti.

Uprava za bezbednost hrane, veterinu i zaštitu bilja (UVHVVR), zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i hrane, pokrenula je kampanju „Moja životinja, moja odgovornost“, sa ciljem da ukaže na zamke nepromišljene onlajn kupovine kućnih ljubimaca. Edukativni video Štene na prodaju osvetljava tamnu stranu nelegalne trgovine životinjama, u kojoj je ljubimac roba, a profit jedini cilj.

Pravna opasnost leži u detaljima

Kupac koji ne proveri poreklo šteneta, ne zatraži dokumentaciju ili preuzme životinju na benzinskoj pumpi, može se vrlo lako naći u sivoj zoni zakona. Životinje koje nisu vakcinisane, čipovane ili potiču iz tzv. „mlinova za štence“ mogu biti bolesne, imati poremećaje u ponašanju i izazvati dugoročne troškove za vlasnika. Osim toga, kupac nesvesno postaje saučesnik u kršenju propisa o zaštiti i dobrobiti životinja.

Zakonska regulativa jasno propisuje da se prodaja životinja mora vršiti isključivo preko registrovanih i odobrenih uzgajivača. Svaka životinja mora imati pasoš, potvrdu o vakcinaciji i mikročip. Oglašavanje bez ovih informacija može ukazivati na ilegalni uzgoj i krijumčarenje, što podleže krivičnoj i prekršajnoj odgovornosti.

Na šta potrošači treba da obrate pažnju?

  • Kupujte životinju isključivo od registrovanog odgajivača – tražite broj mikročipa i proverite ga u registru;

  • Izbegavajte „primopredaje“ na parkingu – to je prvi signal da je reč o sumnjivoj praksi;

  • Tražite da vidite leglo i majku šteneta;

  • Očekujte da i odgajivač postavlja pitanja – odgovoran prodavac želi da zna gde ide njegova životinja;

  • Ne uzimajte štence mlađe od 8 nedelja, niti mačiće mlađe od 12 nedelja;

  • Insistirajte na ugovoru o kupoprodaji i validnoj dokumentaciji.

Foto: Stockcake.com

Udomljavanje kao pravna i humana opcija

Pravna sigurnost nije jedini aspekt koji treba imati na umu. U slovenačkim (i brojnim srpskim) prihvatilištima čeka veliki broj napuštenih pasa i mačaka. Udomljavanjem ne samo da pokazujete humanost, već i doprinosite smanjenju nelegalne trgovine.

Ako posumnjate da se iza oglasa krije ilegalna prodaja životinja, obavezno prijavite UVHVVR-u ili nadležnoj veterinarskoj inspekciji. Vaš glas može sprečiti patnju mnogih životinja i pomoći u borbi protiv neetičnog uzgoja.


Informišite se, budite pažljivi, birajte legalno, i razmislite o udomljavanju. Vaš kućni ljubimac zaslužuje najbolji mogući početak, a vi – pravnu sigurnost i mirnu savest.

IZVOR:www.gov.si

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu sajta rkp.rs.

Tagovi