Promenite jezik sadržaja

Japanska buba ponovo pronađena u Sloveniji: opasnost po poljoprivredu i životnu sredinu

Foto: Stockcake.com

Uprava Republike Slovenije za bezbednost hrane, veterinarstvo i zaštitu bilja (UVHVVR) objavila je da je japanska buba ponovo potvrđena u opštini Lukovica, u blizini prošlogodišnjeg nalazišta. Ova invazivna štetočina predstavlja ozbiljnu pretnju po biljni svet i poljoprivrednu proizvodnju, zbog čega su odmah preduzete mere za sprečavanje njenog daljeg širenja.

Novi nalazi potvrđeni su u tri feromonske zamke, postavljene južno od odmorišta na autoputu Lukovica. Pretpostavlja se da je buba ponovo dospela u Sloveniju transportnim sredstvima iz severne Italije, gde je ova vrsta već široko rasprostranjena. Kako bi se ograničilo širenje štetočine, UVHVVR je definisao razgraničeno područje koje uključuje zaraženi deo i tampon zonu. U okviru tog područja biće sprovedene pojačane mere nadzora, uključujući postavljanje dodatnih feromonskih zamki i vizuelne kontrole.

Napadnuto područje obuhvata deo opštine Lukovica, dok tampon zona uključuje i delove susednih opština Kamnik, Domžale, Moravče i Dol pri Ljubljani. Uprava poziva građane da obrate pažnju na moguće prisustvo ovih insekata i da svaki sumnjivi nalaz prijave nadležnim službama, poželjno uz fotografiju radi lakše identifikacije.

 

Foto,wikipedija:Istocheta aldrichi egg on Japanese beetle.jpg

Japanska buba (Popillia japonica) potiče iz severoistočne Azije, a u Evropu je dospela kao invazivna vrsta. Brzo se širi transportom — u kamionima, automobilima, pa čak i avionima. Čim se vozilo zaustavi, bube izleću u potrazi za biljkama domaćinima. U poslednjim godinama ustanovljeno je njeno stalno prisustvo u italijanskim regijama Pijemont i Lombardija, kao i u švajcarskom kantonu Tičino.

Ova štetočina napada više od 300 vrsta gajenih i divljih biljaka, hraneći se listovima, cvetovima i plodovima. Naročito su ugrožene vinove loze, kukuruz, trešnje, jabuke, breskve, pasulj, soja, ali i drvenaste vrste poput javora, lipe i divljeg kestena. Larve se razvijaju u zemljištu i nanose štetu hraneći se korenjem, najčešće travnjaka.

Građani se dodatno pozivaju na oprez pri prepoznavanju ove vrste, jer se ona lako može pomešati sa autohtonim vrstama buba. Upravo zato je važno angažovanje javnosti i prijavljivanje sumnjivih nalaza.

U slučaju povećanog broja primeraka, Uprava će u saradnji sa stručnim službama aktivirati dodatne mere radi efikasne kontrole i zaštite biljnog fonda Slovenije.

 

IZVFOR:UVHVVR

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu sajta rkp.rs.

Tagovi