Promenite jezik sadržaja

Deeksproprijacija i neosnovano obogaćenje (Član 210. Zakona o obligacionim odnosima )

Foto: Stockcake.com

Okončanje upravnog postupka u kom je doneto rešenje o deeksproprijaciji i vraćanje svojine naslednicima lica od kog je zemljište eksproprisano je uslov za dospelost potraživanja na ime vraćanja naknade za eksproprisano zemljište.

Iz obrazloženja

Imajući gore navedeno u vidu, u konkretnom slučaju, tek kada se okonča upravni postupak i bude doneto rešenje o deeksproprijaciji ili nek drugo rešenje kojim bi se pravo svojine vratilo naslednicima lica od koga je zemljište eksproprisano, odnosno ovde tuženoj, stekli bi se i uslovi za isplatu naknade time i dospelost potraživanja za povraćaj naknade. Ako bi tužbeni zahtev  za naknadu bio usvojen pre nego što bude doneto rešenje koje bi sadržalo uslove uzajamnog vraćanja onog što je primljeno bilo bi narušeno načelo ravnopravnosti stranaka u tom postupku, kao i načelo ekvivalentnosti uzajamnih davanja. Zahtev tužioca zasnovan je na odredbama člana 210 kao i odluka prvostepenog suda jer je stanovište da se tužena neosnovano obogatila pošto je otpao osnov po kome je primljena naknada. Međutim tuženoj zemljište nije vraćeno u svojinu, niti njenom pravnom prethodniku, pa se osnovano  u žalbi tužene ukazuje da bi, u stvari, postojalo neosnovano obogaćenje na strani tužioca, a osiromašenje na strani tužene jer bi vraćala naknadu, a zemljište joj nije vraćeno u svojinu.

 

(Iz presude Privrednog apelacionog suda Pž 6112/2021 od 07.09.2022. godine)

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu sajta rkp.rs.

Tagovi