Od 1. septembra, nova uredba ograničava cene brašna u Srbiji
U cilju očuvanja stabilnosti tržišta i olakšanja budžeta građana, Vlada Srbije donela je Uredbu o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica, koja stupila na snagu 1. septembra 2024. godine. U fokusu ove uredbe je jedno od najvažnijih prehrambenih proizvoda – brašno.
Cena brašna pod kontrolom
Prema uredbi, trgovci na malo su obavezni da u ponudi imaju najmanje jednu marku brašna tipa T-400 (glatko) po maksimalnoj maloprodajnoj ceni od 54,99 dinara po kilogramu, dok proizvođačka cena ne sme prelaziti 45 dinara. Za brašno tipa T-500, maksimalna cena na policama iznosi 49,99 dinara, dok proizvođači ovo brašno ne smeju prodavati skuplje od 40,90 dinara po kilogramu.
Ova ograničenja predstavljaju ključni korak ka ublažavanju posledica rasta troškova života, omogućavajući građanima lakši pristup osnovnim životnim namirnicama.
![](https://rkp.rs/wp-content/uploads/2024/11/StockCake-Variety-Rice-Display_1732747854-1024x574.jpg)
Kontrola ponude i ograničenje količina
Proizvođači su obavezni da najmanje 50% svojih isporučenih količina plasiraju trgovcima po propisanim cenama, dok je pojedinačna kupovina ograničena na pet kilograma po tipu brašna, kako bi se izbegle zloupotrebe i obezbedila ravnomerna dostupnost.
Kazne za kršenje propisa
Za one koji ne poštuju ovu uredbu, predviđene su stroge kazne. Pravna lica mogu biti kažnjena sa 100.000 do 2.000.000 dinara, dok je za preduzetnike kazna do 500.000 dinara. Uz to, moguća je i zabrana obavljanja delatnosti do godinu dana, što naglašava ozbiljnost ove regulative.
Nadzor i trajanje uredbe
Primenu uredbe nadgledaće resorna ministarstva poljoprivrede i trgovine, dok će uredba biti na snazi do 28. februara 2025. godine.
Ova odluka jasno šalje poruku – pristupačnost osnovnih namirnica mora biti prioritet. Da li će ova mera ublažiti finansijski pritisak na građane, ostaje da se vidi u narednim mesecima. Do tada, brašno je dobilo status ključnog saveznika u borbi protiv rasta cena.
IZVOR: Uredba o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica