Na naučno-stručnom skupu „Posledice suše na poljoprivredu Republike Srbije“, održanom danas u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU), Ministarstvo poljoprivrede najavilo je odlučne korake u borbi protiv posledica klimatskih promena. Ispred Ministarstva, prisutnima se obratila prof. dr Tatjana Brankov, posebni savetnik ministra za poljoprivrednu politiku, ruralni razvoj i IPARD.
Brankov je istakla da su ekstremne suše sve češće i razornije, a da je samo u 2024. godini sektor poljoprivrede, šumarstva i ribarstva zabeležio pad bruto dodate vrednosti od 7,6%, najviše zbog suše i niskog nivoa investicija. Kao odgovor, Ministarstvo pokreće snažniji investicioni ciklus.

Najavljeno je:
-
Intenzivno ulaganje u infrastrukturu za navodnjavanje, uz nastavak projekta Republičke direkcije za vode kojim će se do 2026. obezbediti tehnički uslovi za navodnjavanje više od 127.000 hektara zemljišta.
-
Saradnja sa FAO na izradi priručnika za savetodavce i proizvođače, sa fokusom na adaptaciju poljoprivrede na klimatske promene.
-
Razvoj modela osiguranja prilagođenih poljoprivredi, uz standardizaciju postupka procene štete i isplata u okviru subvencionisanog osiguranja.
-
Podsticaji za nabavku sertifikovanog sadnog materijala, zaštitu od mraza, kao i ulaganja u edukaciju i naučna istraživanja.
Pored Brankov, uvodna izlaganja su održali i predsednik SANU, akademik Zoran Knežević, kao i predsednik Akademijskog odbora za selo, akademik Dragan Škorić. Poruka skupa bila je jasna – bez organizovanog i strateškog odgovora, poljoprivreda Srbije biće sve ranjivija na klimatske ekstreme.
IZVOR:www.minpolj.gov.rs