Na sajtu Narodne skupštine objavljen je Predlog zakona o izmenama Zakona o privrednim društvima. U obrazloženju ovog predloga navedeno je:
Zakonom o privrednim društvima („Službeni glasnik RS“, br. 36/11, 99/11, 83/14 – dr. zakon, 5/15, 44/18, 95/18, 91/19 i 109/21; u daljem tekstu: Zakon) uređuje se pravni položaj privrednih društava, uključujući njihovo osnivanje, upravljanje, statusne promene, promene pravne forme, prestanak i druga pitanja od značaja za njihov položaj, kao i pravni položaj preduzetnika.
Obaveze Republike Srbije prema Evropskoj uniji
Vlada je Zaključkom 05 Broj: 337–5373/17 od 19. juna 2017. godine usvojila Pregovaračku poziciju Republike Srbije za Međuvladinu konferenciju o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji za Poglavlje 6 – „Pravo privrednih društava“. Tom prilikom, Republika Srbija se obavezala da će preuzeti u svoj pravni sistem pravne tekovine Evropske unije iz oblasti korporativnog prava koje do tada nisu bile usaglašene, uključujući:
- Uredbu Saveta (EZ) br. 2157/2001 od 8. oktobra 2001. godine o statutu evropskog društva (SE);
- Uredbu Saveta 1985/2137/EEZ o Evropskoj ekonomskoj interesnoj grupaciji (EEIG);
- Direktivu 2005/56/EZ Evropskog parlamenta i Saveta od 26. oktobra 2005. godine, odnosno Direktivu (EU) 2017/1132 Evropskog parlamenta i Saveta od 14. juna 2017. godine, kojom je kodifikovana Direktiva 2005/56/EZ.

Izmene Zakona iz 2018. godine
Izmenama Zakona iz 2018. godine uvedene su dopune kojima je preuzeta sadržina navedenih uredbi, kao i osnovna načela i principi pomenutih direktiva. Tako su u pravni sistem Republike Srbije uvedene nove pravne forme društava, odnosno uređen je pravni položaj Evropskog akcionarskog društva i Evropske ekonomske interesne grupacije. Takođe, uređeno je i prekogranično spajanje i pripajanje društava kapitala osnovanih u Republici Srbiji sa društvima kapitala iz drugih država članica Evropske unije.
Prekogranična spajanja i pripajanja
U skladu sa odredbama člana 118. Direktive (EU) 2017/1132, u prekograničnom spajanju i pripajanju mogu učestvovati društva kapitala osnovana u skladu sa pravom države članice koja imaju sedište, središnju upravu ili glavno mesto poslovanja u Uniji, pod uslovom da su barem dva od tih društava uređena pravom različitih država članica.
Evropsko akcionarsko društvo (SE)
Uredbom o statutu evropskog društva (SE) uvedeno je Evropsko društvo s ciljem pojednostavljenja osnivanja i delovanja na nadnacionalnom nivou. Osnivanje evropskog društva omogućava da privredna društva koja posluju na teritoriji više država članica budu osnovana kao jedno društvo.

Evropska ekonomska interesna grupacija (EEIG)
Prema odredbama Uredbe o Evropskoj ekonomskoj interesnoj grupaciji (EEIG), članovi grupacije mogu biti svi subjekti privrednog prava (pravna i fizička lica) koji obavljaju privrednu delatnost na teritoriji Evropske unije i imaju registrovano sedište ili glavnu upravu na teritoriji Evropske unije. Članovi evropske ekonomske interesne grupacije moraju biti iz najmanje dve različite države članice Evropske unije.
Predložene izmene Zakona
Imajući u vidu navedeno, predloženim zakonom vrši se unapređenje odredaba Zakona o privrednim društvima koje se odnose na prekogranične statusne promene, Evropsko akcionarsko društvo i Evropsku ekonomsku interesnu grupaciju. Predlaže se da se ove odredbe primenjuju od 1. januara 2027. godine.
Izvor: Sajt Narodne skupštine (www.parlament.gov.rs).