Akcionari kompanije Uber Technologies podneli su tužbu protiv sadašnjih i bivših rukovodilaca, tvrdeći da su godinama zanemarivali standarde bezbednosti i usklađenosti sa propisima, čime su kompaniju izložili značajnim pravnim i finansijskim rizicima.
Tužba je podneta sudu u američkoj saveznoj državi Delaware, a među imenovanima su izvršni direktor Dara Khosrowshahi i suosnivač Travis Kalanick.
Prema navodima akcionara, uprava kompanije nije na adekvatan način reagovala na probleme u sistemima kontrole i upravljanja rizicima, uprkos velikom broju prijava i tužbi koje se odnose na navodne seksualne napade i uznemiravanje putnika od strane vozača koji koriste platformu.

Prema ranijim sudskim podacima, u Sjedinjenim Američkim Državama vodi se više od 3.000 postupaka povezanih sa ovim optužbama. Akcionari od suda traže da naloži bivšim i sadašnjim direktorima da kompaniji nadoknade štetu nastalu zbog navodnih propusta u nadzoru poslovanja.
Ovaj postupak predstavlja novi pravni izazov za Uber, koji je još 2017. godine bio suočen sa optužbama za seksualno uznemiravanje zaposlenih, nakon čega su sprovedene interne istrage i značajne promene u upravljanju kompanijom.
IZVOR: biznis.ba
