Grad Zagreb pokrenuo je javnu raspravu o novim pravilima kojima se predviđa postepeno ukidanje jednokratne plastike i uvođenje održivih alternativa.
Prema nacrtu odluke, od 1. januara 2027. godine u gradskim ustanovama, preduzećima i na javnim događajima trebalo bi da se prestane sa korišćenjem plastičnih čaša, pribora za jelo, slamki, kesa i druge jednokratne ambalaže.
Na javnim manifestacijama biće obavezna upotreba višekratnih čaša sa sistemom povrata, dok će građani moći da kupuju hranu i piće za poneti u sopstvenim posudama.

Ugostitelji koji posluju u objektima pod upravom Grada Zagreba imaće rok do 30. juna 2027. godine da usklade poslovanje sa novim pravilima.
Odluka je deo Plana upravljanja otpadom Grada Zagreba do 2029. godine, a javna rasprava traje do 10. jula.
IZVOR:biznis.ba
